Aktualności

Przechwytywanie

Informujemy z niemałą satysfakcją o finalnym etapie prac nad pozycją pt. Eksperymenty i badania na ludziach. To druga część prac badawczych grupy naukowców, reprezentujących różne dziedziny nauki, pierwsza ukazała się pt. Eksperymenty i badania na zwierzętach. Obie pozycje wydane są ze środków własnych Wydawnictwa, kierującego się misją wydawniczą i pragnącego przekazać społeczeństwu wartościowe wyniki naukowych dociekań. Obie pozycje też zagoszczą w ramach naszego Otwartego Dostępu do darmowego pobrania i korzystania zgodnie z prawem. 

Pierwszy z wydanych tytułów jest już dostępny gratisowo w naszej zakładce Open Access:

Eksperymenty i badania na zwierzętach. Egoizm, koszt postępu czy przejaw okrucieństwa?

A oto fragment Wstępu książki pt. Eksperymenty i badania na ludziach:

“Precyzyjne przyjrzenie się temu tematowi wymaga interdyscyplinarnego podejścia pozwalającego przyjrzeć się omawianej problematyce z różnych perspektyw, m.in. medycznej, socjologicznej, prawnej, medioznawczej i kulturoznawczej. One tylko na pierwszy rzut oka wydają się od siebie bardzo odległe. A przecież lekarz działa oparciu o prawo, w konkretnej kulturze (a nie w społecznej próżni), w której media w zasadzie są nie czwartą, lecz pierwszą władzą. Dlatego w niniejszej książce przyjęliśmy szerokie ujęcie tematu, by ukazać, jak wiele kontekstów można wyróżnić w dyskusji o eksperymentach na ludziach.

Głównie omawiane będą czynności podejmowane wobec żywych osób, nie można jednak zapominać, że eksperymenty dotyczą także martwego ciała, wobec którego ani etyka lekarska, ani przepisy prawne nie przechodzą obojętnie.

Eksperymenty na ludziach kojarzą się z próbami zapobiegania najpoważniejszym chorobom czy usuwania bądź redukcji ich skutków. Pierwsze skojarzenie szpital, pacjent, sztab przedstawicieli środowiska lekarskiego. I nastrój oczekiwania: czy to krok do przełomu naukowego? Eksperymenty dotyczące ludzi można też jednak rozumieć szerzej, także metaforycznie. Ilość pożywanych leków w skali całego świata jest wręcz gargantuiczna. Naiwnością byłoby sądzić, że wszystkie medykamenty są pacjentowi potrzebne, a dopuszczenie ich do obrotu odbyło się z zachowaniem wszelkich rygorów. Eksperymenty przemysłu farmaceutycznego? Niestety – tak.

Czy można eksperymentować na sobie, na swoim ciele? Niektóre przekazy medialne idą dalej i odpowiadają: „Nie, nie można. Trzeba”. Znajduje to posłuch u coraz większej liczby osób, co wpływa na rosnącą w niebotycznym tempie liczbę zbiegów i operacji w ramach medycyny estetycznej. Eksperyment na żywym organizmie? Tak, ale czego się nie robi dla mody i poprawy samopoczucia.

Tak jak słowo „eksperyment” niejednej osobie kojarzy się dobrze, tak nie brakuje ludzi, dla których to etykieta dewartościująca. Samo w sobie nie musi to oznaczać niczego złego. Złe jest za to dehumanizowanie drugiego człowieka.

Szczególnie jest to rażące, gdy osoby publiczne eksperymentem (z negatywną konotacją) nazywają bezsprzeczną prawdę naukową. Prawda nie może być przedmiotem eksperymentu.

Wszystkie wskazane zagadnienia poruszają autorzy tekstów tworzących niniejszą książkę. Wielość perspektyw wymaga zastosowania różnych metod badawczych.

Autorzy reprezentujący nauki medyczne omawiają wiele eksperymentów prowadzonych w różnych krajach. Ich analiza, oparta m.in. na głębokiej analizie literatury przedmiotu, ukazuje cele przyświecające określonym działaniom, przebieg eksperymentu i skutki dla osoby mu poddanej, a także środowiska naukowego.

Wskazywany jest też społeczny kontekst danego zabiegu. Badacze przybliżają też zapisy m.in. Kodeksu Etyki Lekarskiej, Europejskiej Konwencji Bioetycznej, zasady Dobrej Praktyki Klinicznej.

Autorzy zajmujący się naukami prawnymi rekonstruują zdarzenia i fakty, dokonują też egzegezy tekstów prawnych (wykładnia językowa, systemowa i celowościowa) w celu dokonania prawnej kwalifikacji zjawisk społecznych (stan prawny).

Medioznawcy i językoznawcy analizują przekaz czasopism, portali internetowych i produkcji filmowych. Ukazują przykłady działań perswazyjnych, manipulacyjnych.. Sięgnęli też po jakościowe badanie tekstów – literatury źródłowej w postaci artykułów i monografii oraz dokumentów, pomocniczo zastosowali metodę statystyczną w celu ukazania skali omawianej problematyki.

Mamy nadzieję, że ta książka okaże się dla czytelnika pobudzającą intelektualnie lekturą. Jeśli eksperymentem – to opartym na prawdzie naukowej.

Redaktorzy naukowi”