Aktualności

tok

Wciąż można podpisywać petycję w sprawie przyznania emerytury pieniężnej psom i koniom służbowym po zakończeniu ich ofiarnej pracy. Mało kto wie, że zwierzęta służbowe przechodzą proces tzw. wybrakowania i potem państwo już się nimi nie interesuje, nie mają przyznanych oficjalnych psich czy końskich emerytur. Potocznie mówi się, że przechodzą na “emeryturę”, ale mało które media wspominają, że owa “emerytura” jest zerowa. Na wszystko jakoś starcza pieniędzy – ale na zwierzęta pracujące z pełnym poświęceniem w służbach mundurowych – już nie. Niby wszyscy popierają, ale pieniędzy dla czworonożnych funkcjonariuszy jak nie było, tak nie ma. 

Nasze Wydawnictwo patronuje petycji w tej sprawie, którą wciąż można podpisywać, zachęcamy – link do petycji –

https://www.petycjeonline.com/walczymy_o_przyznanie_pastwowych_emerytur_dla_wszystkich_psow_i_koni_subowych

O naszej petycji pisały media, o czym informujemy z radością.

  • NSZZ Policjantów: “Funkcjonariusze od lat walczą o to, by zagwarantować czworonożnym funkcjonariuszom godną starość. Zwierzęciu, które kończy służbę, przysługuje odprawa: posłanie, smycz i kaganiec. To wszystko, z czym odchodzi pies emeryt po dekadzie pracy. Wszystkie koszty związane z opieką nad nim musi pokryć opiekun.”
  • Czytaj więcej: https://nszzp.pl/aktualnosci/czy-bedzie-emerytura-dla-psow-i-koni/
  • Kobieta.Onet.pl: “Dzięki psu Majorowi udało się skazać zabójcę, bo oznaczył miejsce, gdzie znajdowały się tkanki zamordowanej kobiety. Sprawca wcześniej próbował pozbyć się ciała żony: palił jej szczątki, rozkawałkowywał je, ukrywał. Ale niewidocznych dla człowieka zapachu i tkanek nie zdołał zamaskować. Dr Joanna Stojer-Polańska: zwierzęta służbowe są dla nas tym samym, czym Róża dla Małego Księcia. On mówił, że jeśli się oswoiło swoją Różę, to trzeba być za nią odpowiedzialnym. Asp. Grzegorz Chmielewski: w “Zakątku Weteranów” powinny powstać dodatkowe boksy dla koni i kojce dla psów. Rzeczywistość jest brutalna – żeby przyjąć nowego zwierzaka, musimy czekać, aż któryś rezydent umrze”.
  • Czytaj więcej: https://kobieta.onet.pl/emerytury-dla-zwierzat-sluzbowych-apel-do-politykow/s2kbqly
  • Equista.pl: Equista – Petycja ws. emerytur dla koni i psów po zakończeniu służby
    https://equista.pl/editorial/3754/petycja-ws.-emerytur-dla-koni-i-psow-po-zakonczeniu-sluzby
  •   
  • TOK fm: “Wyszukują narkotyki, tropią przestępców, patrolują ulice – narażają się dla dobra ludzi, by po wieloletniej służbie zostać z niczym – nie licząc zniszczonego zdrowia. Ministerstwo zapewnia, że z chęcią by im pomogło, ale ma problem z pieniędzmi. Dlatego zwierzęta po służbie dziś trafiają m.in. do Zakątka Weteranów. Odwiedziliśmy to miejsce z kamerą.”
  • Czytaj więcej: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25689900,emerytury-dla-psow-i-koni-calym-swoim-zyciem-zapracowaly-godna.html

 

W tej sprawie wpłynęła też poselska Interpelacja nr 145, a oto odpowiedź na tę interpelację:

“Odpowiedź na interpelację nr 145 w sprawie przyznania dla wszystkich psów i koni “emerytur służbowych” po zakończeniu przez nie służby w organach administracji państwowej

Odpowiadający: minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński

Warszawa, 28-01-2020

Szanowna Pani Marszałek,

podczas VIII kadencji Sejmu RP zostały podjęte prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten w art. 18a przewidywał, że: „opiekunowi zwierzęcia wykorzystywanego do celów specjalnych, które na mocy decyzji właściwego organu zostało wycofane ze służby, przysługuje miesięczne świadczenie na jego utrzymanie, wypłacane do czasu zgonu zwierzęcia. Minister właściwy do spraw administracji publicznej i spraw wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia wysokości świadczenia oraz zasady jego wypłacania”. Propozycja ta została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (SWiA), które dostrzega potrzebę przyjęcia jednolitych, systemowych rozwiązań dla wszystkich krajowych służb mundurowych[1], które posiadają psy i konie wykorzystywane do celów specjalnych. Niemniej konieczność zapewnienia środków, w szczególności na pokrycie kosztów utrzymania i ewentualnego leczenia zwierząt wycofanych z poszczególnych służb wymagała szczegółowej analizy i pozostaje aktualna m.in. w zakresie określenia skutków finansowych oraz wskazania źródeł finansowania.

Służby podległe Ministrowi SWiA częściowo gromadzą informacje dotyczące liczby emerytowanych zwierząt służbowych pozostających pod opieką dotychczasowych opiekunów. Przykładowo w przypadku Policji w przybliżeniu corocznie jest wycofywanych ze służby około 130 psów i 7 koni.

Należy zaznaczyć, że Policja, Służba Ochrony Państwa, Państwowa Straż Pożarna (PSP) i Straż Graniczna starają się zapewnić jak najlepsze warunki psom po wycofaniu ze służby, dlatego też w pierwszej kolejności trafiają one do dotychczasowych opiekunów.

Na przykładzie PSP pies wycofany ze służby i przekazany jego przewodnikowi otrzymuje wyżywienie w naturze, zgodnie z normami wyżywienia ustalanymi dla grup wiekowych psów ratowniczych, określonymi w załącznikach do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych[2]. Zakres obowiązków związanych z partycypowaniem właściwego kierownika jednostki organizacyjnej PSP w udokumentowanych kosztach utrzymania i leczenia zwierzęcia, a także wymóg zapewnienia przez niego dożywotniej opieki emeryckiej ratowniczego psa służbowego[3], zostały określone w załączniku nr 9 dokumentu pn. „Zasady organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym”.

Podsumowując, w przypadku rozpoczęcia prac nad zmianą przepisów w opisanym zakresie, należałoby przyjąć jednolite rozwiązanie dla wszystkich krajowych służb mundurowych posiadających zwierzęta wykorzystywane do celów specjalnych aby zapewnić im godne funkcjonowanie po wycofaniu ze służby.

Z poważaniem

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

Mariusz Kamiński

[1] warto zauważyć, że do realizacji ustawowych zadań psy są wykorzystywane również m.in. w Służbie Więziennej, Straży Ochrony Kolei czy Służbie Celno-Skarbowej.

[2] Dz. U. poz. 1444.

[3] w tym odpowiednich warunków bytowych, żywieniowych i opieki weterynaryjnej.”

Zobacz więcej: http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BLAJLA