Aktualności

IMG_20240531_141125_096

W Wągrowcu od lat działa bardzo prężnie Uniwersytet III Wieku. Seniorzy gromadnie spotykają się na różnego rodzaju zajęciach, a aktywność, którą wykazują, jak najlepiej świadczy o tych, którzy tenże Uniwersytet prowadzą. Stał się on też bohaterem kilku prac dyplomowych. 

Trochę historii

“Pomysłodawcami powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wydziale Zamiejscowym GSW MILENIUM w Wągrowcu byli:  mgr inż. Michał Piechocki – Starosta Wągrowiecki; mgr Jarosław Berendt – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Wągrowcu; dr Hubert Paluch, prof. nzw. – Dziekan WZ GSW Milenium w Wągrowcu. Pierwszym działaniem, które miało na celu organizację WUTW było spotkanie  integracyjne pod hasłem „Młodzi ciałem – młodym duchem” przygotowane  przez doradców zawodowych ZSP nr 1 mgr Elżbietę Lipar-Piechocką i mgr Kamilę Leszczyńską-Skibińską.  Spotkanie odbyło się 18 listopada 2010 roku w auli ZSP nr 1 w Wągrowcu i zgromadziło około stu wągrowieckich seniorów. Nie doszło jednak wówczas do powołania stowarzyszenia.  Organizatorzy przybliżyli obecnym ideę  edukacji  osób w wieku starszym, a zasady  działania UTW  omówiły  zaproszone przedstawicielki Zarządu Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. (…) Po opracowaniu statutu, w dniu 18 marca 2011 roku  odbyło się Zebranie Założycielskie w celu powołania stowarzyszenia Wągrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczestniczyło w nim 34 członków założycieli” – tak to wszystko się zaczęło /vide: http://www.wutw.wagrowiec.pl/o-nas/jak-powstalismy/.

Bogactwo oferty dla seniorów

Wielość ofert edukacyjnych to tylko jeden z atutów tego ośrodka.

Sekcje w I semestrze r.a 2023/2024

 • Lektorat języka angielskiego – opiekun z Zarządu WUTW Małgorzata Włodarczyk
 •  Lektorat języka niemieckiego – opiekun z Zarządu WUTW Małgorzata Włodarczyk
 • Historia sztuki – opiekun z Zarządu WUTW Hanna Pękala
 • Spotkania z poezją – opiekun z Zarządu WUTW Anna Brzezińska
 • Ćwiczenie pamięci – opiekun z Zarządu Władysław Smolej
 • Sekcja turystyczna – opiekun z Zarządu WUTW Damian Jurga
 • Sekcja regionalna – opiekun z Zarządu Hanna Pękala
 • Sekcja rowerowa – opiekun z Zarządu Władysław Smolej
 • Pilates – opiekun z Zarządu Hanna Pękala
 • Joga – opiekun z Zarządu Damian Jurga
 •  Sekcja tańca ,,hula” – opiekun z Zarządu WUTW Barbara Kucharska
 •  Tańce latynoamerykańskie i standardowe – opiekun z Zarządu WUTW Elżbieta Dahlke
 •  Pływanie w basenach – opiekun z Zarządu WUTW Damian Jurga
 •  Aerobik w wodzie – opiekun z Zarządu WUTW Elżbieta Dahlke
 •  Pobyt w grocie solnej – opiekun z Zarządu WUTW Anna Brzezińska
 •  Warsztaty rękodzieła – opiekun z Zarządu WUTW Barbara Kucharska
 •  Warsztaty plastyczne – opiekun z Zarządu WUTW Anna Brzezińska
 • Koło śpiewacze – opiekun z Zarządu WUTW Barbara Kucharska
 • Siłownia – opiekun z Zarządu WUTW Damian Jurga

/źródło: http://www.wutw.wagrowiec.pl/sekcje/

Uniwersytet w Wągrowcu przedmiotem prac dyplomowych

 Uniwersytet dla seniorów w Wągrowcu stał się też obiektem badań, w efekcie których powstało kilka prac dyplomowych. Jedną z nich napisała obecna pani magister, Renata Rybicka, absolwentka Poznańskiej Akademii Medycznej, wcześniej WSPiA. Jej dzieło poprzedzone zostało wnikliwymi badaniami, obserwacją uczestniczącą oraz rozbudowaną ankietą badawczą. Pani Renata tym samym często uczestniczyła w zajęciach Uniwersytetu stając się osobą rozpoznawalną dla każdego niemal studenta tegoż Uniwersytetu. Do teraz przychodzi na wybrane zajęcia czy wykłady i choć sama seniorką nie jest, to bardzo związała się ze słuchaczami oraz władzami tej placówki. Wykłady zwykle mają charakter praktyczny, naukowcy, badacze, lekarze przychodzą, by podzielić się swoją wiedzą, ale przede wszystkim, by seniorzy jak najwięcej mogli skorzystać z zajęć i wykładów. Tematyka zajęć, prelekcji jest bardzo różnorodna, od kultury, medycyny, prawa poprzez muzykę czy medioznawstwo.
Seniorzy a media
Jeden z ostatnich wykładów dotyczył wizerunku medialnego seniorów, ale przede wszystkim tego, jak w praktyczny sposób ów wizerunek kształtować i mieć na niego wpływ. Kontakt z mediami, w tym mediami społecznościowymi, stanowi bardzo ważny aspekt uczestnictwa w życiu społecznym współczesnego świata. Im więcej aktywnych seniorów w mediach, tym lepiej dla ich medialnego wizerunku. I choć wielu seniorów pokazuje swoje pasje, dzieli się osiągnięciami, wiedzą i umiejętnościami, talentami, to wciąż tych pozytywnych stron w mediach jest za mało.  W wizerunku medialnym seniorów wciąż przeważają elementy związane z obciążeniami ZUS-owskimi, obciążeniem generacyjnym czy kosztami leczenia i opieki. Programy typu “Sanatorium miłości” czy wątki fabularne seriali takie jak miłość Stacha Japycza i Michałowej z serialu “Ranczo” czy DJ Wika ocieplają medialny wizerunek seniora, ale to wciąż za mało. Zatem wszystko w rękach seniorów, którzy powinni jak najbardziej zaznaczać swoją pozytywną energetyczną obecność w mediach. To właśnie uświadamiał ostatni wykład pt. Seniorzy a media, zachęcając, by seniorzy przejęli inicjatywę i sami ten wizerunek medialny kształtowali. Bo kto to zrobi lepiej jak nie sami zainteresowani? I jeśli nie teraz, to kiedy?

Wykład miał miejsce 31.05.2024 r. w sali kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, na zaproszenie pani prezes Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Barbary Kucharskiej.

– Niezmiernie miło mi było wysłuchać wykładu pt. ” Media a seniorzy”. Wągrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jako forma aktywizacji seniorów” był tematem mojej zeszłorocznej pracy magisterskiej, a od listopada 2022 do maja 2023 uczestniczyłam w comiesięcznych wykładach WUTW, aby poczuć atmosferę wykładów, poznać ich tematykę a także zaobserwować wzajemne relacje między słuchaczami/seniorami – mówi Renata Rybicka, która dzięki temu Uniwersytetowi zdobyła tytuł magistra. – Mam nadzieję, że swoją obecnością sprawiłam miłą niespodziankę wszystkim studentom oraz wykładowczyni, mojej promotorce, dr P.M. Wiśniewskiej; dla mnie był to wielki zaszczyć i radość ze spotkania. Wykład przeprowadzony był na wysokim poziomie, płynność i lekkość wypowiedzi, tudzież przeplatane ciekawe przykłady z życia i szeroka znajomość tematu oddają pełną profesjonalność i wiedzę. Domyślam się, że z powodu ograniczenia czasowego, temat wykładu nie został w pełni wyczerpany, ale przecież wszystko jeszcze przed nami – ocenia pani Renata.

Tegoroczne zajęcia dobiegły końca, ale przed studentami cały kolejny rok, oby równie udany i intensywny. A inne Uniwersytety III Wieku mogą tutaj znaleźć wiele inspiracji dla siebie i czerpać przykład. Bo w Wągrowcu to się udało!

(pewu)

Fot. R. Rybicka – na ostatnim zdjęciu w środku, między wykładowczynią oraz panią prezes B. Kucharską

IMG_20240531_133050_632 IMG_20240531_141125_096 IMG_20240531_141131_524

IMG_20240531_133032_249 IMG_20240531_142547_007