Aktualności

asia

Autorka książek z serii kryminalistycznej dla dzieci, opowiada, jak to się zaczęło… 

“Ślady kryminalistyczne” to książka, która powstała dla dzieci, w związku z częstymi pytaniami uczestników uniwersytetów dzieci na zajęciach kryminalistycznych o ślady właśnie.

Książka ta jest takim minipodręcznikiem prowadzącym przez wszystkie ślady, jakie dziś możemy badać wraz z krótkimi historiami na temat zagadek kryminalnych.

Kolejna publikacja, “Psy domowe i służbowe” powstała dzięki pomocy Joanny Pulit, przewodnika psa służbowego. Bo poza tym, że w książce zostały opisana opisana historia psa od udomowienia do dzisiejszych psów w służbach mundurowych, to jeszcze piszemy o niezwykłych właściwościach psiego nosa do poszukiwania śladów. Sporo kryminalistyki, bowiem psy pomagają przy poszukiwaniu osób zaginionych, jak i szukaniu zapachu konkretnych substancji,

Jeśli było o psach służbowych, to i o koniach musiało powstać. “Konie domowe i służbowe” to książka napisana we współpracy z Danutą Piniewską-Róg, biologiem, miłośnikiem zwierząt. Odwiedziłyśmy miejsca, gdzie stacjonują konie policyjne, konie straży miejskiej, jak i konie Straży Granicznej. Sposób szkolenia koni i dobór do służby, a także inne informacje dla miłośników koni i jazdy na tych pięknych zwierzętach zawarte są w książce.

Obie książki, o psach i koniach, są bogato ilustrowane, zarówno zdjęciami zwierząt na służbie, jak i rysunkami wykonanymi przez Lenę i Maję.

To one właśnie wybrały się ze mną w trasę na poszukiwanie historii bohaterskich zwierząt służbowych. I tak powstały dwie kolejne książki “Niesamowite przygody funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach. W poszukiwaniu śladów kryminalistycznych” oraz “Niesamowite przygody funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach. W trosce o bezpieczeństwo”. Znalazły się tam prawdziwe historie związane z zagadkami kryminalnymi rozwiązanymi przez psy, akcje poszukiwawcze oraz działania bojowe z psami. Udało nam się poznać psy policyjne, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, GROMu, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz innych formacji, w których służą psy. Poznałyśmy także historie z udziałem koni służbowych. Wszystkie opisane przygody związane z końmi i psami zdarzyły się naprawdę.

Każda z książek zawiera też informacje o Zakątku Weteranów. To miejsce, gdzie znajdują opiekę konie i psy służbowe po przejściu na emeryturę. Miesza tam kilkanaście psów z różnych służb i kilka koni policyjnych, które potrzebują naszego wsparcia. Zakątek utrzymuje się tylko z pieniędzy ludzi dobrej woli! Celem książek jest więc także wspierania Zakątka i idei opieki nad emerytowanymi funkcjonariuszami na czterech łapach i kopytach! Trzeba pokazać ważną pracę psów i koni i walczyć o emerytury dla nich! Brawo założyciele Zakątka i wolontariusze wykonujący działania na rzecz Zakątka za Waszą pracę!

W planach jeszcze jedna książka o psach służbowych: Psy na tropie i w akcji. Ukaże się jeszcze w tym roku. Już teraz zapraszamy do lektury!

dr Joanna Stojer-Polańska

Wszystkie książki dostępne w naszej księgarni internetowej