Aktualności

jsp

Popularyzator Nauki 2020 rozstrzygnięty. Jedną z laureatek jest nasza wspaniała Autorka – serdecznie gratulujemy, jesteśmy dumni!

Czytaj: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C85930%2Cpopularyzator-nauki-2020-rozstrzygniety-nagroda-glowna-dla-dra-jerzego

“Dr Jerzy Jarosz, dr Joanna Stojer-Polańska, Dawid Masło, Śląski Festiwal Nauki Katowice, Hevelianum, redakcja “Filozofuj!” – to zwycięzcy 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. W rozstrzygniętym w czwartek konkursie nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które nie ustają w rzetelnym i ciekawym opowiadaniu o nauce.

W kategorii Naukowiec laureatką została dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Jej działania popularyzatorskie dotyczą badań kryminalistycznych oraz pracy zwierząt ze śladami kryminalistycznymi. Laureatka jest autorką książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

“Zwykle w serialach kryminalnych to jeden genialny detektyw rozwiązuje sprawy kryminalne, a w życiu to praca bardzo wielu osób. Na warsztatach mogę pokazać pracę medyka sądowego, antropologa, genetyka, bo wszyscy musimy ze sobą współpracować, żeby zagadkę rozwiązać” – opowiada dr Stojer-Polańska. Dodaje, że popularyzacja jest też dla niej szansą na mówienie o zwierzętach – psach i koniach na służbie. “Walczymy o przyznanie psom i koniom emerytur, aby wycofane ze służby zwierzęta miały zapewnione wsparcie” – mówi.”

A my polecamy książki naszej Autorki – o psach i koniach służbowych, śladach kryminalistycznych oraz o tzw. efekcie SCI. Każda z nich jest fascynująca!

Na zdjęciach – dr J. Stojer-Polańska oraz okładki jej książek