Nasza Autorka, dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk, wykładowca, opisała swoje działa edukacyjne i popularyzatorskie na rzecz tej dziedziny wiedzy oraz na rzecz psów i koni służbowych z “Zakątka Weteranów”.
Szkoły zamknięte, uniwersytety nie działają, a spotkania w szerokim gronie zabronione… Ale to nie oznacza, że nie da się prowadzić zajęć popularyzujących kryminalistykę, a w szczególności pracy zwierząt na służbie! Trzeba także mówić o „Zakątku Weteranów”, który opiekuje się emerytowanymi końmi i psami policyjnymi!
Małopolski Uniwersytet dla Dzieci zaproponował swoim studentom wykład online. Dzięki pomocy państwa Różowskich miałam możliwość przygotowania zajęć „Jak rozmawiać trzeba z psem” w formie filmu. O rozmowie z psem, dzięki inspiracji wierszem Jana Brzechwy, pomogła mi opowiedzieć labradorka Shiny. Szkoda, że nie mogłam spotkać na sali wykładowej wspaniałych studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci i wolontariuszy, ale… zobaczyłam na zdjęciach! Rodzice, na prośbę organizatorów, zrobili zdjęcia dzieciom podczas oglądania wykładu. Cieszę się, że choć w takiej formie możemy się spotkać. Studentom opowiedziałam o niesamowitych przygodach psów służbowych i sposobach komunikacji na linii przewodnik-pies oraz o emerytowanych czworonogach mieszkających w „Zakątku Weteranów”.
http://uniwersytetdladzieci.com.pl/index.php
Także Śląski Uniwersytet Dzieci umożliwił spotkanie ze studentami. Pan dr Jerzy Jarosz zaproponował nagranie filmu „Konie na służbie i na emeryturze, czyli niezwykła rola konia policyjnego”. Koń, jaki jest, każdy widzi… na zdjęciach prezentacji. Studenci mogli obejrzeć film o koniach policyjnych oraz o emerytach na czterech kopytach mieszkających w „Zakątku Weteranów”. Zaprezentowałam zwierzaki mieszkające w „Zakątku”, i piesek o imieniu Bono został wybrany jako psiak, który szczególnie potrzebuje wsparcia i to wsparcie od studentów otrzyma. Brawo!
https://www.dzieci.us.edu.pl/sites/dzieci.us.edu.pl/files/Bono%20Pomagamy.pdf
Zdjęcia w prezentacjach o koniach i psach pochodziły z książek o zwierzętach służbowych wydanych przez Wydawnictwo Naukowe Silva Rerum. Cieszę się, że Wydawnictwo zawsze zgadza się na różne pomysły popularyzacji wiedzy o zwierzętach.
W czasach zajęć online dorosłym studentom udostępniłam za zgodą Wydawnictwa e-book „Ślady” w ramach zajęć z kryminalistyki i zwalczania przestępczości. Dodatkowo, do zajęć o poszukiwaniach zaginionych udostępniona została historia psa Majora, policyjnego psa zwłokowego oraz historia psów bojowych służących w Jednostce Wojskowej GROM do zajęć dotyczących zwalczania terroryzmu z książek „Niesamowite przygody funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach”.
Studentom udostępniam także fragmenty pięciu książek z serii „Przypadki kryminalne”. Bardzo przydaje się taka możliwość w sytuacji, kiedy biblioteki pozostają zamknięte.
Dziękuję za możliwość opowiadania o emerytowanych funkcjonariuszach na czterech łapach i kopytach. Wiem, że bardzo ciekawe są przygody czworonogów obecnie na służbie, ale wsparcie dla tych emerytowanych i walka o emerytury dla nich, też są ważne.
Przy okazji przypominamy się w sprawie petycji:
Pozwolę sobie zacytować uczestników konferencji „Ciemna liczba przestępstw – przestępstwa przeciwko kobietom (Uniwersytet SWPS, 2019), którzy wypowiadali się na temat uregulowania kwestii emerytur dla zwierząt po służbie:
- dziennikarka Monika Szubrycht: „Te zwierzaki uratowały życie ludzi wiele razy. Człowiek zapomina. Szybko. Jestem przekonana, że każdy, kto ma choć trochę empatii, podpisze petycję”.
- dr hab. Aleksandra Wentkowska: „Działając od kilku lat jako ochotnik z psami ratowniczymi w WOPR, Sekcja Psów Ratowniczych Katowice oraz OSP GRP Solarnia doskonale zdaję sobie sprawę z ilości trudu, poświęcenia czasu na wyszkolenie i przygotowanie psa do roli ratownika. A podkreślam, że działamy jedynie jako ochotnicy. Tym bardziej więc praca zawodowego przewodnika, czy to w Policji, Straży Granicznej, Służbie Więziennej oraz innych wymaga nie tylko ogromnych pokładów pracy, ale i zaangażowania emocjonalnego w ukształtowanie żywej i czującej istoty. Ta istota oddaje całe następnie zaangażowanie swojego przewodnika z oddaniem pełniąc rolę tropiciela, patrolowca, ratownika. Nie raz owo oddanie skutkuje poświęceniem życia czy zdrowia przez cały czas pełnienia służby. Lata ciężkiej zwierzęcia i jego przewodnika nie mogą pozostawać niezauważone. Obowiązek moralny, jaki na nas ciąży, jako na istotach ludzkich, to dbałość wobec tych, którym tyle zawdzięczamy. Nie wolno nam zapominać o tym zobowiązaniu.”
Dzięki temu, że poznamy i docenimy ciężką pracę koni i psów na służbie, może uda się poprawić ich los. Cieszę się, że mamy możliwość edukacji dzieci w tym zakresie. A dzieje się tak dzięki zaproszeniom do szkół na prelekcje związane z edukacja o zwierzętach. Bardzo dobrze, że dorośli pomagają dzieciom wspierać zwierzęta w potrzebie, na przykład przez wirtualne adopcje. Dzieci ze szkoły Zaczarowana Planeta obiecały takie wsparcie koniowi o imieniu Delfin!
http://zaczarowanaplaneta.pl/szkola-podstawowa/2020/04/02/wirtualna-adopcja-klasa-v/
Fot. Joanna Gwiżdż, opiekunka zwierząt w “Zakątku”
Mam także możliwość kontaktu z Czytelnikami książek dzięki zaproszeniom wysłanym poprzez biblioteki. I tak miałam okazję poznać dzieci, czytelników bibliotek z Rusocic i z Kamienia, będących pod opieką pani Magdaleny Tomasiak. Dzięki zaproszeniu pani Magdy udało się przeprowadzić warsztaty z szycia pluszowych psów służbowych, o śladach i o psach oraz o koniach na służbie. Teraz będziemy w kontakcie „facebookowym” i już wkrótce nowe linki z nagraniami dla Czytelników, którymi opiekuje się Pani Magda.
https://czernichow24.pl/biblioteka-w-kamieniu-ruszaja-cotygodniowe-warsztaty/
Przy okazji, kończymy pisanie książki o psach „Na tropie i w akcji”.
Lena, młoda rysowniczka, wykonała parę rysunków psów związanych z obecną sytuacją na świecie. No właśnie…
Fot. Rysunki Leny
Mamy nadzieję, że promocja książki będzie mogła tradycyjnie odbyć się, za jakiś czas, w Pracowni Arete. To niezwykłe miejsce i mamy zamiar tam wrócić!
Fot. Nasze prace z Arete
https://www.facebook.com/Arete-Pracownia-101669923228712/
Do zobaczenia w normalności, do której już wszyscy tęsknimy!
dr Joanna Stojer-Polańska
Na zdjęciu – ubiegłoroczna konferencja naukowa w Katowicach, popularyzacja “Zakątka Weteranów” dla wycofanych ze służby zwierząt /bez płatnej emerytury/, “Zakątek” utrzymuje się z datków