Niekiedy droga do uzyskania zaakceptowanego przez wszystkie strony finalnego projektu okładki bywa kręta i wyboista. Tak właśnie stało się z projektami graficznymi do książki poetyckiej “Psyche” autorstwa dr Małgorzaty Talarczyk, psychoterapeutki, eseistki, poetki. Ostateczną wersję okładki przygotował Mateusz Bartkowiak, wcześniejsze wersje – nasze Studio Graficzne SILVA RERUM, specjalizujące się jednak w projektach do książek naukowych. I chociaż Autorka projekt zaakceptowała, to jednak pokusiliśmy się o całkiem inny – i dobrze, bo lepiej oddaje ducha książki poetyckiej.
Chcemy jednak powrócić do początków poszukiwania najlepszej wersji okładki i przedstawić te pierwotne projekty. Oto co sama Autorka, dr Małgorzata Talarczyk mówi o tym etapie:
– Początkowo na okładkę proponowałam poniższe zdjęcia, których jestem autorką. Wybór z czasem zawężał się do książki z okularami, huśtawki oraz morza. Jako pierwsze odrzuciłam zdjęcie z parku, bo choć nieoczywiste, to symbolizuje poezję, i choć dyskretnie, to mogące budzić niepokój, ale zdjęcie to zostało wykorzystane do ilustracji rozdziału pt. “Niecodzienność” . Drugim zdjęciem, z którego zrezygnowałam, było morze, choć symboliczne w swoim bezkresie, ale w moim odczuciu nieco banalne i tendencyjne. Najdłużej wahałam się między fotografią książki a huśtawki, ale ponieważ wahania były męczące, a rozhuśtana huśtawka może być niebezpieczna, to zrezygnowałam z niestabilnej huśtawki. Pozostała więc spokojna, stateczna, ale też zbyt oczywista jak na poezję, książka. I gdyby nie wątpliwości, a nawet opór redaktor prowadzącej, dr Pauliny M. Wiśniewskiej, to pewnie książka pozostałaby na okładce. A dzięki oprotestowaniu zdjęcia z książką, poproszony przez Wydawnictwo do zrobienia projektu został genialny grafik Mateusz Bartkowiak. Nie miałam pojęcia, jaki projekt zaproponuje, ale wiedziałam, że będzie ciekawy i intrygujący. A miałam podstawy, żeby oczekiwać niezwykłego projektu bo pan Mateusz Bartkowiak zaprojektował też okładkę do mojej poprzedniej książki “Trzy światy. z perspektywy psychoterapeuty” . I nie pomyliłam się, bo projekt okładki z motylem jest niezwykły, jest lekkość i ulotność motyla symbolizująca poezję, są sylwetki moich przodków (ze zdjęć w książce), to i geny i wiele różnych psyche. Są też inne symbole, ale ich interpretację pozostawiam Czytelnikowi. Choć nie wiem, jakie intencje co do symboliki ma sam Autor projektu okładki, pan Mateusz?…
Poniżej przedstawiamy fotografie autorstwa M. Talarczyk zaproponowane przez Autorkę książki do projektu okładki.
Oto powyżej fotografie przedstawiające książki w różnych ujęciach. Chciałam także aby jedno ze zdjęć było ilustracją do pierwszego rozdziału -“Wiersze o sobie”.
Widok parku – mógł być okładką, ale też stanowić ilustrację do rozdziału – “Niecodzienność”.
Huśtawka – jako symbol “rozhuśtania” emocjonalnego, mogła symbolizować tytuł książki, ale ostatecznie jest ilustracją rozdziału – “Psyche”.
Widok morza – także był brany pod uwagę, jako bezkres omawianych tematów.
Tak dr Małgorzata Talarczyk uzasadniała swoje artystyczne wybory. A poniżej przedstawiamy projekty okładek zrealizowanych na bazie powyższych fotografii.
Kliknij i pobierz projekty w formacie PDF:
- Psyche_Okładka_1
- Psyche_Okładka_2
- Psyche_Okładka_3
- Psyche_Okładka_4
- Psyche_Okładka_5
- Psyche_Okładka_6
- Psyche_Okładka_7_wybrana
- Psyche_Okładka_8
I choć Autorka pierwotnie wybrała projekt nr 7, to jednak ostatecznie książka ukaże się z całkowicie inną okładką, zdecydowanie bardziej oddającą poetycki charakter tomu. Autorem ostatecznej wersji okładki jest Mateusz Bartkowiak. Niebawem książka dostępna będzie na księgarskich półkach.
I tak właśnie prezentuje się kuchnia wydawnicza, w której wytrawne dania edytorskie muszą czasem przejść skomplikowany proces kreacyjny i decyzyjny.
Na zdjęciu górnym – jeden z projektów okładki przedstawionym na pierwszym etapie poszukiwań.