Aktualności

YEA- Team

Okazuje się, że dorastający ludzie mają wiele do powiedzenia i chcą kształtować świat.  Dowodem na to jest konferencja YEALAN – Lets Act Now 2022, podczas której debatowano o zdolności do działania, praworządności, edukacji, relacjach międzyludzkich, biznesie oraz nauce eksperymentalnej. O kulisach wydarzenia, w rozmowie z Dominiką Narożna, opowiada uczennica II LO im. Heleny Modrzejewskiej i Generałowej Zamoyskiej w Poznaniu – Julia Sokólska.

Skąd pomysł na zorganizowanie tego typu konferencji?

Stowarzyszenie Young Europe Association założyłam z przyjaciółmi rok temu. Od tego czasu aktywnie działamy na rzecz praworządności, edukacji oraz relacji międzyludzkich. Zorganizowaliśmy wiele interaktywnych webinariów otwartych dla publiczności. Spotkaniom z wybitnymi prawnikami, m.in. z Panem Profesorem Marcinem Matczakiem oraz z Panią Profesor Ewą Łętowską jak i z ekspertami z dziedziny edukacji i ekonomii (Profesorem Uniwersytetu Yale – Craigiem Wrightem oraz premierem Węgier z 2009 roku – Gordonem Bajnai) zawsze przyświecała jedna fundamentalna myśl: to my, młodzież, mamy realną szansę wprowadzić zmiany we współczesnym świecie. Wielokrotnie słysząc te słowa zachęty, zaczęliśmy myśleć o tym jak możemy wdrożyć je w życie i jak możemy sprawić, aby głos młodzieży został usłyszany. Naszym rozwiązaniem było stworzenie płaszczyzny do debaty, platformy do wyrażania swoich opinii – konferencji, podczas której każdy nastolatek Europy mógłby powiedzieć co myśli o problemach z którymi obecnie mierzy się świat.

Nad ideą konferencji YEALAN – Let’s Act Now 2022 pracowaliśmy od lipca 2021 roku. Inspirowaliśmy się wydarzeniami takimi jak symulacje obrad ONZu (tzw. MUNy- Model United Nations) czy debatami oksfordzkimi. Na bazie rozmów z naszymi rówieśnikami staraliśmy się opracować system prowadzenia dyskusji, który byłby wygodny i zrozumiały dla każdego, który brałby w takim wydarzeniu udział. Efektem tych rozważań stała się idea zorganizowania konferencji YEALAN- Let’s Act Now 2022.

Jaka idea przyświecała temu spotkaniu?

Główną ideą konferencji było oddanie głosu każdemu nastolatkowi, który zechciałby się podzielić swoimi pomysłami związanymi z rolą młodzieży we współczesnej Europie. Obecnie młodzi ludzie są bardzo zaangażowani w działania społeczne, interesują się światem który ich otacza, ale nie mają realnej możliwości, aby go kształtować. Możemy dyskutować, swobodnie wyrażać nasze poglądy – np. na mediach społecznościowych, ale nasz głos nie jest brany pod uwagę w trakcie podejmowania kluczowych decyzji związanych z praworządnością, edukacją, promowaniem tolerancji czy walką o klimat. Uczestnicy konferencji YEALAN 2022 spotkali się, aby tę sytuację zmienić.

Głównym motywem konferencji było hasło “Power to Act”- siła do działania. Przez trzy dni reprezentanci różnych krajów europejskich szukali sposobów, które umożliwiłyby nam brać udział w procesie podejmowania odgórnych, zazwyczaj politycznych decyzji. Naszym celem było stworzenie rezolucji – zbioru pomysłów na zmiany, które w tym zakresie można wprowadzić, oraz wysłanie jej w formie petycji do Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów lokalnych państw biorących udział w wydarzeniu.

Jakie były główne tematy konferencji?

W trakcie konferencji debatowaliśmy nad pięcioma tematami doyczącymi naszej zdolności do działania (“Power to Act”), praworządności, edukacji, relacji międzyludzkich, biznesu oraz nauki eksperymentalnej. W ramach każdego tematu uczestnicy przeprowadzili szeroki research, wysłali posty na media społecznościowe oraz filmiki, w których opowiadali o ich wizji zmian, które dla każdego tematu można wprowadzić.

Tak jak wspomniałam, temat “Power to Act”- siła do działania, był jednocześnie głównym motywem wydarzenia. W trakcie dwóch debat, każdy uczestnik przedstawił inicjatywy, w które młodzież może się zaangażować w jego kraju, odpowiedział na liczne pytania oraz przedstawił jego propozycje rezolucji. Staraliśmy się szukać przestrzeni, w której młodzież mogłaby rozwinąć swoje działania, takiej jak turnieje debatanckie, młodzieżowe konferencje czy stowarzyszenia.

W zakresie praworządności, skoncentrowaliśmy się na zidentyfikowaniu istniejących problemów związanych z jej łamaniem oraz na poszukiwaniu rozwiązań, dzięki którym moglibyśmy te problemy rozwiązać. Uczestnicy przedstawili swoje pomysły związane z wprowadzeniem w szkole lekcji o prawach człowieka, czy uwzględnieniem dzieci w debacie o praworządności.

Podczas debat związanych z edukacją, każdy delegat przedstawiał swoją wizję stworzenia uniwersalnego modelu edukacji w Europie. Naszym celem było umożliwienie młodzieży decydowania o tym, czego uczą się w szkołach.

W trakcie dyskusji dotyczących relacji międzyludzkich, wspólnie poszukiwaliśmy sposobów na walkę z nietolerancją i dyskryminacją na świecie. Wymienialiśmy nasze spostrzeżenia dotyczące traktowania mniejszości etnicznych czy seksualnych w poszczególnych państwach europejskich.

Reprezentanci biorący udział w debatach związanych z biznesem rozważali różne możliwości, które posiada młodzież aby zaczynać swoje własne biznesy, jak i dzielili się ze sobą już istniejącymi  inicjatywami, w których nastolatkowie mogą brać udział, aby rozwinąć swoją wiedzę z przedsiębiorczości.

Ostatnim debatowanym tematem była nauka eksperymentalna. Pasjonaci biologii, chemii czy inżynierii genetycznej starali się określić zakres, w którym młodzież może się angażować w obecnie prowadzone badania naukowe, jak i próbowali ustalić jak ważna jest rola nauki dla rozwoju całej cywilizacji.

Na spotkaniu poruszano wiele kwestii. Czego one dotyczyły?

Z uwagi na obecność aż sześciu możliwych tematów do dyskusji, w trakcie konferencji poruszano wiele zróżnicowanych kwestii. Wśród najbardziej popularnych znalazły się debata o wieku, w którym młodzież powinna zostać dopuszczona do głosu oraz pomysł stworzenia aplikacji na telefon, dzięki której młodzież mogłaby określić główne pola ich politycznych zainteresowań. Omawialiśmy również sposoby na ulepszenie systemy wyborczego do samorządu szkolnego w różnych państwach czy różne podejścia do systemu matury międzynarodowej, w zależności od kraju, z którego się pochodzi.

W czasie konferencji pojawiło się także zagadnienie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jakie głosy dominowały w debacie?

Rosyjska agresja na Ukrainę była zaskoczeniem dla wszystkich uczestników konferencji. Każdy z nas starał się okazać wsparcie Ukrainkom i Ukraińcom podczas swoich przemów czy za pomocą hashtagu #WeStandWithUkraine. Wszyscy Reprezentanci podkreślali znaczenie pokoju, dialogu i praw człowieka we współczesnym świecie oraz wspólnie potępili rosyjską inwazję.

Kluczowym momentem dla debaty na temat rosyjskiej agresji było spotkanie z Panem Radosławem Sikorskim. Uświadomił on nam niebezpieczeństwo związane z rosyjską inwazją i przedstawił sposoby dzięki którym my jako młodzież możemy sprzeciwić się konfliktowi. Reprezentanci mieli również możliwość zadania wielu pytań dotyczących reakcji NATO, ryzyka wybuchu rewolucji w Rosji oraz skutków odczuwanych przez Rosję w przypadku przegrania wojny. Nikt nie pozostał obojętny wobec rosyjskiej agresji, sprzeciw wobec wojny i przemocy zdominował pierwszy dzień debat.

W konferencji wzięło udział dużo osób w tym także pojawiły się sławne nazwiska. Jak udało się zdobyć taką popularność i zaangażowanie?

Konferencja zgromadziła około 90 osób, młodzież polską i zagraniczną, studentów, nauczycieli oraz gości specjalnych. Na ceremonii otwarcia mieliśmy zaszczyt posłuchać przemów Pani Anny Wawdysz – Pełnomocniczki Prezydenta ds. młodzieży i współpracy akademickiej w Poznaniu oraz Pana Konrada Kiljana- przedstawiciela organizacji “Polska Debatuje”.

Gościem specjalnym na wydarzeniu był Pan Radosław Sikorski – Polski Europoseł, były Minister spraw zagranicznych, wykładowca w Center for European Studies na Harvardzie. Udzielił on prelekcji dotyczącej sytuacji Europy w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i odpowiedział na liczne pytania uczestników. W wydarzenie byli również zaangażowani studenci najlepszych światowych uczelni (NYU Abu Dhabi, Oxford, King’s College, UCL, LSE, ETH Zurich): Tomasz Bachosz, Paweł Guzik, Małgorzata Kasprzak, Marcin Paluch oraz Kaiyun Feng.

Popularność oraz zaangażowanie, które udało się nam uzyskać było efektem naszej intensywnej i regularnej pracy. Od października nasz zespół opracowywał treść maili z zaproszeniem, wysyłał je do potencjalnych prelegentów, dzwonił i umawiał się na różne spotkania. Po kilkunastu rozmowach, konsultacjach, odmowach jak i wyrazach zainteresowania, udało nam się pozyskać zarówno niesamowitych gości specjalnych, autorytety w swoich dziedzinach, oraz uczestników gotowych działać na rzecz zwiększenia roli młodzieży w kształtowaniu Europy.

Jednym z efektów konferencji było przygotowanie rezolucji. Czego one dotyczyły i gdzie zostaną one złożone?

Reprezentanci przygotowali rezolucje dla każdego z tematów konferencji, nad którymi następnie każdy kraj biorący udział w wydarzeniu głosował. Miały one na celu opracowanie sposobów pozwalających młodzieży aktywnie partycypować w życiu publicznym Europy oraz zaproponować zmiany przedstawione z nastoletniej perspektywy.

W trakcie debat zaproponowaliśmy prowadzenie kampanii społecznych zwiększających świadomość młodzieży w zakresie polityki europejskiej, organizowanie Okrągłych Stołów młodzieży europejskiej. Zaapelowaliśmy o wprowadzenie zajęć z praworządności w szkołach i ustanowienie uniwersalnej definicji praworządności. Opracowaliśmy system edukacji, w którym młodzież mogłaby stale współpracować ze szkołami z zagranicy, a nauczyciele łączyć podstawę programową z wydarzeniami, które obecnie mają miejsce na świecie. Określiliśmy rolę programów mentoringowych i corocznych konferencji w promowaniu idei nauk eksperymentalnych. Wyszliśmy z propozycją zorganizowania ogólnoeuropejskich warsztatów o tematyce walki z rasizmem i ułatwienia procesu rejestracji własnego biznesu przez młodzież.

Rezolucje zostaną przesłane w formie petycji do Europarlamentu oraz do parlamentów lokalnych wszystkich państw, które brały udział w wydarzeniu. Dodatkowo, będą one umieszczone na stronie internetowej oraz mediach społecznościowych stowarzyszenia.

Jakie wnioski wyciągnęła Pani po tej konferencji.  

Organizowanie konferencji YEALAN 2022 było niezwykłą lekcją dla nas wszystkich. Zobaczyłam, ile pracy, zaangażowania oraz systematyczności wymaga przygotowanie takiego wydarzenia. Nauczyłam się radzić z trudnościami i szukać alternatywnych rozwiązań. Szczególnie ważne były dla mnie momenty trudne – brak zainteresowania konkretnej szkoły wzięciem udziału, czy odmowy prelegentów. Musiałam się nauczyć szybko działać i na bieżąco reagować na wszelkie trudności.

Poza aspektami organizacyjnymi, konferencja pokazała mi jak wielka siła drzemie w młodych ludziach. Przez trzy dni słuchałam głosów nastolatków z ośmiu krajów, ale również odbyłam wiele spotkań, podczas których uczestnicy zadawali mi pytania i dzielili się efektami swoich przygotowań. Gdy zobaczyłam 23-stronicowy dokument składający się ze wszystkich rezolucji stworzonych przez uczestników, zrozumiałam, że my – grono siedemnasto- i osiemnastolatków mamy moc, aby działać!

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Rozmawiała: Dominika Narożna

Autor zdjęcia: Anna Stachowiak