Czy współczesne łowiectwo nazwać można humanitarnym?… Czy prawda o tym, jak wyglądają kulisy polowań, może być w pełni ujawniona?… Wiele wskazuje na to, że nie. Dramatyczna prawda o polowaniach pozostaje tajemnicą samych zainteresowanych, którzy nie pragną jej ujawnienia.
Oto, co napisała prof. Agnieszka Skóra o książce poświęconej współczesnemu łowiectwu: “Z uwagi bogactwo prezentowanej w recenzowanym opracowaniu problematyki, nie sposób odnieść się do całej treści pracy dr Magdaleny Micińskiej-Bojarek. Z bardzo wielu zagadnień szczegółowych składających się na analizę humanitarno-prawnego aspektu łowiectwa, warto jednak wskazać kilka szczególnie przyciągających uwagę.
Recenzowana praca jest pracą prawniczą, jednakże (jak założyła sama Autorka) do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy współczesne łowiectwo można uznać za humanitarne, potrzebne było także odwołanie do elementów pozaprawnych, jak np. zagadnienia z zakresu ekologii, biologii ewolucyjnej i zoologii, filozofii i filozofii prawa, podręczniki łowieckie, fora dyskusyjne, itd. Taka metoda nie wpłynęła negatywnie na kształt pracy. Wręcz przeciwnie, umożliwiła zrozumienie niektórych – nieco abstrakcyjnych dla osoby niezajmującej się w praktyce łowiectwem – zagadnień prawnych. I tak, dr Magdalena Micińska-Bojarek bardzo dokładnie i interesująco przedstawia przypadki przypadkowego zastrzelenia innego zwierzęcia, nierzadko objętego ścisłą ochroną gatunkową, jak np. zastrzelenie z broni myśliwskiej orła przedniego. ”
Źródło: Recenzja książki Magdaleny Micińskiej-Bojarek… s.263/1/2014 – Przegląd prawa ochrony środowiska
Link: https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/PPOS/article/viewFile/PPOS.2014.012/4407
Link do książki: https://wydawnictwo-silvarerum.eu/produkt/lowiectwo-aspekt-humanitarno-prawny-wyd-ii-magdalena-micinska