Uniwersytet SWPS w Katowicach corocznie organizuje konferencje poświęcone niewykrytym przestępstwom, czyli tym ukrytym w ciemnej liczbie przestępstw. Jednak ze względu na pandemię uczestnicy konferencji spotkają się wyłącznie online. Prelegenci będą swoje referaty wygłaszać w sali konferencyjnej w Katowicach, łącząc się z pozostałymi uczestnikami przez internet. Sala wypełniona zwykle po brzegi teraz będzie gościła tylko referentów.
– Podczas konferencji przyjrzymy się takim zdarzeniom kryminalnym trudnym do ujawnienia, jak: zaginięcia (w szczególności dzieci), akty przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej wobec ofiar, które nie są w stanie się obronić przed sprawcą, czy przestępstwa seksualne, gdzie ofiary się wstydzą albo boją zawiadomić służby. Konferencja ze względu na pandemię koronawirusa będzie miała charakter zdalny. Certyfikaty za udział w konferencji wyślemy pocztą – poinformowała dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk, organizatorka konferencji.
Tak o konferencji napisano na stronie domowej SWPS:
“Ciemna liczba przestępstw to zagadnienie niezwykle trudne do zbadania, ale analiza konkretnych przypadków kryminalnych pokazuje, że nawet po latach zagadki kryminalne da się rozwiązać. Można osądzić sprawcę, a ofierze i jej rodzinie przywrócić wiarę w sprawiedliwość. Czasami podobne sprawy są niemalże gotowym scenariuszem na wciągający film kryminalny, ale tylko te, których tajemnicę udało się ujawnić. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
Co zwiększa szansę na sukces wykrywczy? Co zyskujemy dzięki nowym możliwościom badawczym w laboratoriach kryminalistycznych? Co może zaoferować rozwój technologii? Co dają osiągnięcia współczesnej psychologii? Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie związane zarówno z możliwościami kryminalistycznymi dotyczącymi wykrycia, jak i z badaniem relacji sprawcy z ofiarą. Będziemy także dyskutowali o społecznych przyczynach braku zawiadomienia o przestępstwie czy też o regulacjach prawnych, które sprzyjają zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości. Warto też zwrócić uwagę na nowe typy przestępstw. Perspektywa wiktymologiczna bywa bardzo pomocna w analizie bezbronności.
Konferencja będzie stanowiła interdyscyplinarne forum wymiany doświadczeń w zakresie walki z ciemną liczbą przestępstw przeznaczonym dla: funkcjonariuszy organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości, psychologów, naukowców i praktyków zajmujących się walką z przestępczością oraz pomocą ofiarom przestępstw, dla studentów czy osób zajmujących się profilaktyką przestępczości lub jej zwalczaniem.”
Czytaj więcej: https://www.swps.pl/nauka-i-badania/konferencje/21948-ciemna-liczba-przestepstw-przestepstwa-przeciwko-bezbronny