Aktualności

zastepczy-blog

Nasza Autorka, dr kryminalistyki, Joanna Stojer-Polańska, opisuje kolejne etapy zbierania materiałów do właśnie przygotowanej książki o psach i koniach służbowych. relacja publikujemy na stronie InterwencjePoznanskie.pl /niebawem jako – Spoleczenstwo.com.pl/ – zachęcamy do zajrzenia! 

Oto relacja dr J. Stojer-Polańskiej:

Psy na koń? Dziwnie brzmi? Niekoniecznie muszą wsiadać, ale poznanie międzygatunkowe jak najbardziej wskazane. To były wspaniale zajęcia z socjalizacji zwierząt! Przecież dobrze jest domowego kanapowca oswoić z koniem. Dzięki zaproszeniu Jerzego Hermy miałyśmy okazję wziąć udział w socjalizacji psiaków i koni. Zajęcia na terenie stajni „Stanica Hucuł” były prowadzone przez Jerzego i instruktorkę Annę dosiadającą konia o imieniu Wałcz. Niektóre psy po raz pierwszy zobaczyły konia i uznawały go za bardzo groźne zwierzę. Na szczęście nasza Shiny często bywa w stajniach, a więc z wierzchowcami jest zaprzyjaźniona. Na zdjęciu koń o imieniu Wałcz pozuje do zdjęcia wraz z instruktorką Anną i psem Garem w siodle, obok z ziemi pozuje labradorka Shiny. Dobra okazja do ćwiczenia posłuszeństwa. Psy podczas warsztatów miały za zadanie między innymi  przebiec przez stajnię do opiekuna. Niektóre biegły jak strzała, inne interesowały się nowymi zapachami i końskimi kupami.

Odwiedziłyśmy wiele stajni, także takich, gdzie mieszkają konie służbowe Policji, Straży Granicznej, a także wrocławskiej Straży Miejskiej. Wiemy, jak ważne jest zapoznawanie zwierzaków z różnymi nowymi sytuacjami. Psy i konie działają na służbie więc taka socjalizacja tym bardziej potrzebna. Pojawia się czasem potrzeba, aby konie i psy współdziałały. Na przykład przy zabezpieczaniu meczów piłki nożnej, o czym piszemy w książce „Niezwykłe przygody funkcjonariuszy na 4 łapach i kopytach”.

Tych domowych koni i psów jest dużo więcej niż służbowych. I mogą się spotkać w różnych sytuacjach: na spacerze w lesie, w parku, na pikniku, a nawet na ulicy. Warto więc wiedzieć więcej, zarówno o zachowaniach psów, jak i koni, a także o tym, jak prowadzić trudne spotkania międzygatunkowe.

Więcej na:

https://psieego.pl/psieprzedszkole-na-4kopyta-w-stanicy-hucul-3/

Tekst i zdjęcia: J. Stojer-Polańska

konie2konie4IMG_20190726_191444konie3IMG_20190726_193736konie1